Rodzaje chowu drobiu
W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi zwraca uwagę na oznaczenia jaj. Ich klasyfikacja pozwala bowiem zorientować się, w jakich warunkach żyją kury, od których pochodzą zakupione jajka. Jajka z numerem „0” są gwarancją najlepszej jakości. Są one znoszone przez „szczęśliwe kury”, żyjące w warunkach ekologicznych.
Hodowcy z takich ferm zapewniają zwierzętom dużą swobodę ruchu i dostęp do wysokiej jakości paszy. Jaja oznaczone cyfrą „1” pochodzą od kur z chowu wolnowybiegowego. Farmerzy umożliwiają ptactwu dostęp do wybiegów, często pokrytych zielenią oraz stwarzają komfortowe warunki w kurnikach. W fermach tego typu dopuszczalna jest maksymalna ilość 2500 kur na 1 hektarze.
Numer „2” informuje o chowie ściółkowym. Oznacza to, że kury nie mają szans wyjść na wybieg, jednak muszą mieć zapewnione gniazda oraz grzędy. Dobrym rozwiązaniem przy systemie ściółkowym jest stworzenie dla ptaków kilku poziomów w kurniku, co zwiększa ich swobodę. Na każdym z nich powinien znajdować się stały dostęp do wody oraz paszy.
Najgorzej odbieranym rodzajem chowu jest klatkowy. Jaja otrzymywane z takich ferm oznaczane są numerem „3”. System klatkowy charakteryzuje się małą powierzchnią przestrzeni dla ptaków, co skutkuje częstymi walkami między ptactwem i ich złym samopoczuciem. Mimo że największe korzyści przynosi chów klatkowy, obecnie coraz więcej osób decyduje się na bardziej ekologiczne rozwiązania lub fermy ściółkowe.