Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że dzieci szczególnie narażone są na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Oczywiście wiadomo, że dopóki są małe i cały czas przebywają pod naszą opieką, to my zapewniamy im ochronę i to do nas należy zagwarantowanie im bezpieczeństwa. Jednak przychodzi taki czas, kiedy dzieci stają się coraz bardziej samodzielne, kiedy nie jesteśmy już z nimi przez cały czas, a więc i nasza ochrona jest znacznie słabsza niżbyśmy chcieli. Wówczas bardzo ważne jest to, co uda nam się wpoić dzieciom od pierwszych lat życia.
Dlatego też warto się zastanowić jakie działania podjąć, aby mieć pewność, że ta ochrona naszych dzieci będzie faktycznie skuteczna.
Uczmy od samego początku
Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że im prędzej zaczniemy uczyć dzieci podstawowych zasad, tym większa będzie szansa, że będą się potrafiły ochronić nawet wtedy, gdy nas z nimi nie będzie. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, aby straszyć dzieci, ale ważne jest to, aby na spokojnie przedstawiać im realne zagrożenia i jednocześnie od razu tłumaczyć, w jaki sposób mogą się przed nimi chronić. To też oznacza, że musimy dzieciom tłumaczyć, że nigdy nie wolno im brać niczego, co oferuje im nieznajomy.
Nie ma znaczenia czy chodzi o cukierka, misia czy jakąś plastikową zabawkę. Jeśli kogoś nie znają, to nie wolno im niczego od danej osoby brać. Tak samo pod żadnym pozorem nie wolno im wsiadać do obcego samochodu, jak i również nie wolno im nigdzie iść z kimś nieznajomym. A nawet jeśli jest to ktoś znajomy, to i tak powinny zadzwonić do jednego z rodziców, aby uzyskać zgodę i powiedzieć z kim, oraz dokąd chcą iść.
Im częściej będziemy powtarzać dzieciom takie rzeczy, tym większa będzie szansa, że w razie zagrożenia będą potrafiły się odpowiednio zachować i uda im się ochronić przed zagrożeniem.
Co jeszcze możemy zrobić?
Oczywiście im więcej ochronnych zachowań wpoimy naszemu dziecku, tym większa będzie szansa, że uda mu się uniknąć niebezpieczeństwa. Dlatego też, można z dzieckiem ustalić określone hasło. Jeśli nie będziemy mogli go odebrać i wyślemy po nie kogoś innego, to ta osoba będzie musiała znać hasło, które będziemy znali tylko my i dziecko.
Jeśli nie będzie znała tego hasła, to będzie oznaczało, że wcale jej nie przysyłaliśmy do dziecka i że powinno ono uciekać. Poza tym, warto też tłumaczyć dzieciom, że w razie zagrożenia powinny po pomoc zwrócić się do pierwszej, napotkanej dorosłej osoby. Oczywiście najlepiej gdyby był to policjant, jednak jeśli nie ma takiej możliwości, to wystarczy jakakolwiek dorosła osoba. No i tłumaczmy dziecku, że w momencie zagrożenia, dobrą ochroną może być także wołanie o pomoc.
Im więcej osób je usłyszy, tym większa będzie szansa, że uzyska ono wsparcie. Ochrona dziecka z pewnością jest dla nas bardzo ważna. Dopóki mamy taką możliwość, sami staramy się je chronić, ale warto jak najwcześniej uczyć dziecko, co powinno robić, aby w razie potrzeby również samodzielnie potrafiło zapewnić sobie bezpieczeństwo.