Stan deweloperski nieruchomości – co to oznacza?
klamki do drzwi czarne

W ostatnim czasie szukając nieruchomości na rynku pierwotnym bardzo często możemy spotkać się z określeniem „stan deweloperski”. Co to tak właściwie jest? Jednej definicji nie ma, natomiast chodzi tutaj przede wszystkim o stan wykończenia domu.

W tym przypadku mamy do czynienia z takim wykończeniem nieruchomości, które w zasadzie od razu pozwala nam na własną aranżację nieruchomości. Jest to oczywiście przeciwieństwo tak zwanego wykończenia „pod klucz”, kiedy nieruchomość jest gotowa do użytku zaraz po jej przejęciu.

Stan deweloperski oznacza natomiast, że to my zajmiemy się ostatecznym wykończeniem nieruchomości, a co za tym idzie to my zaaranżujemy wnętrza poszczególnych pomieszczeń, zajmiemy się montażem drzwi, podłóg, malowaniem ścian czy wyposażeniem wnętrz. No chyba, że umówimy się w inny sposób z deweloperem – zakres wykończenia nieruchomości może się bowiem różnić w zależności od dewelopera.

Co najczęściej obejmuje stan deweloperski nieruchomości?

Wiele zależy oczywiście od tego, jak umówimy się z deweloperem i co tak właściwie znajdzie się w umowie, ale najczęściej stan deweloperski obejmuje wykonanie tynków w środku i na zewnątrz nieruchomości, montaż grzejników, okien i drzwi wejściowych, przygotowanie ścian do malowania oraz wykonanie wszystkich potrzebnych instalacji. Ale to oczywiście nie wszystko, bo w zależności od tego, co ustalimy z deweloperem i jakie zapisy znajdą się w umowie, stan deweloperski może obejmować także wykonanie ocieplenia, elewacji czy zagospodarowanie przestrzeni wokół nieruchomości.

Warto więc dopilnować, aby umowa zawierała wszystkie najważniejsze informacje oraz dokładnie określała, co w naszym przypadku kryje się za pojęciem „stan deweloperski”.

News Reporter
Tutaj jest opis