Ogórki to warzywa, które można uprawiać dwiema metodami. Jedną z nich jest siew, a drugą rozsada. Wybór zależy przede wszystkim od przeznaczania plonu, ale także od innych czynników, wśród których można wymienić termin zbiorów, ryzyko zakwaszenia czy działania szkodników. Ogórek wymaga dobrej, żyznej gleby z wysoką zawartością próchnicy.
Jego sprzymierzeńcem jest również wysoka temperatura i wilgotność. Zdecydowanie tańszą metodą uprawy ogórków jest siew. Należy go rozpocząć w momencie dobrego nagrzania gleby (około 12 ̊C). Najlepszym terminem na wysiew ogórka jest okres od 15 maja do początku czerwca.
Nasiona ogórka wysiewa się w systemie pasowo-rzędowym w równomiernym rozmieszczeniu. Głębokość wysiewu powinna wynosić od około 1,5 do 3 cm. Przy wyborze metody z rozsady pojawia się ryzyko zdominowania uprawy przez chwasty. Zaletą rozsady jest jednak zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia szkodników, takich jak larwa śmietki kiełkówki.
Uprawa za pomocą tej metody jest również o wiele szybsza niż stosowanie siewu. Plony z rozsady, połączone dodatkowo z okrywaniem, można uzyskać nawet do trzech tygodni szybciej niż przy siewie.